Mi az 5 leggyakoribb takarítási hiba, amit takarításkor elkövethetünk, és hogyan kerüljük el otthonunk vagy az iroda takarítása során.
A takarítás nem csak a háztartások, de munkahelyek – irodák, éttermek, kórházak, iskolák és megannyi más intézmény – mindennapi életének állandó, sokszor mégis láthatatlan és jelentéktelennek tűnő része.
Általános vélekedés, hogy takarítani mindenki tud, azonban az otthoni és a professzionális takarítás között rengeteg különbség van. A végeredményt a megfelelő eszközök, alapanyagok, helyismeret mellett legalább ilyen mértékben határozza meg, hogy a tisztítástechnológiai szakértő mennyire ismeri a szakma fortélyait.
Megosztunk Önökkel 5 általános takarítási hibát, melyeket elkerülve könnyebben, gyorsabban érhetünk el állandó tisztaságot munkakörnyezetünkben.
Az 5 leggyakoribb iroda takarítási hiba
1. iroda takarítási hiba: Vegyszer behatási idő
A tévéreklámokban mutatott extra gyors takarítás a háztartási tisztítószereknél bizony nem mindig válik be. Makacs, speciális vegyületet igénylő szennyeződésnél a koncentrátum töménysége mellett a megfelelő használati utasítás betartása is fontos. Ez általában a termék csomagolásán, vagy használati útmutatóján található. Érdemes a vegyszereket a tisztítandó felületen hagyni, szükség esetén akár az ajánlott behatási időnél kicsit hosszabban is!
2. gyakori takarítási hiba: Terméktájékoztató figyelmen kívül hagyása
Érdemes minden takarításhoz használt eszköznél és vegyszernél elolvasni a biztonsági kockázatokat, a helyes használatot és a kerülendő eljárásokat – elsősorban különböző vegyületek balesetveszélyes kombinációját! Nem előírás szerinti használattal még az ártalmatlannak tűnő tisztítószerek is komoly károkat tudnak okozni nem csak felületekben, de bőrre, vagy légutakba kerülve az emberi egészségnek is. Mindig tájékozódjunk, mielőtt egy adott felülethez tisztítószert és eszközt választunk!
3. takarítási hiba: Eszközök munka közben tisztán tartásának hiánya
Általános tapasztalat, hogy szivacsot, törlőrongyot, mop fejet és minden nedves tisztításhoz használt eszközt alapvető fontosságú takarítás közben megfelelő alapossággal tisztítani. Megfelelő gyakoriságú kifacsarás, átöblítés nélkül felmosás, zsírtalanító tisztítás és minden egyéb felülettakarítás többet árthat, mint amennyit használ, hiszen foltos, homályos felületet eredményezhet. Nem szabad továbbá elhanyagolni a takarítás utáni tisztításukat sem. Valamint nagyon gyakori, kerülendő hiba, ha szaniterek (WC csészék, piszoárok, fürdőkádak, zuhanyzók) felületeit ugyanazzal az eszközzel tisztítjuk, mint a konyhai berendezést. Szükség szerint pedig szabaduljunk meg kopott, moshatatlan eszközeinktől is kellő gyakorisággal!
4. gyakori hiba: Túl sok tisztítószer használata
Közismert tévhit, hogy a több jobb is, a takarításhoz használt vegyszereknél azonban könnyen áteshetünk a ló túloldalára. Túl tömény, vagy nagy mennyiségben alkalmazott munkaoldattal a nem kívánt felületi károkozáson (például krómozott felületek marása vízkőoldó által) felül akaratlanul is létrehozhatunk egy csúnya, fátyolos bevonatot, amely pont úgy fog kinézni, mintha az adott felületen elmaradt volna a takarítás.
5. gyakori takarítási hiba: WC kefe vízben tartása
Bár a legtöbb WC kefe tartóban folyadékban is tudjuk tárolni az eszközt, ez nem csak csöpögős és kevésbé gusztusos megoldás, de a baktériumok és egyéb fertőző kórokozók elszaporodását, esetenként kellemetlen szagokat is okozhat. Használat után törekedjünk szárazon, tisztán visszahelyezni a WC kefét!
Az iroda takarítási hibák elkerülésének legjobb módja, ha szakértő takarító cég gondjaira bízzuk munkahelyünk takarítását!